Dziś, 14 czerwca 2024 roku, wchodzą w życie kluczowe zmiany dotyczące listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza nowe wymogi dotacji, które mają na celu zwiększenie jakości instalowanych pomp ciepła i kotłów na pellet.
Jeśli planujesz zakup pompy ciepła, koniecznie zapoznaj się z najnowszymi regulacjami i wymaganiami.
Nowe wymogi od 14 czerwca 2024
Nowa Lista ZUM
Od dziś, lista ZUM zawiera tylko te pompy ciepła, które spełniają określone wymagania techniczne i zostały pozytywnie zweryfikowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Wszyscy korzystający z programu „Czyste Powietrze” muszą wybierać urządzenia z tej zaktualizowanej listy.
Kogo dotyczą nowe wymogi?
Nowe przepisy obowiązują osoby, które:
- złożyły wniosek o dofinansowanie od 22 kwietnia 2024 roku
- rozliczają właśnie faktury za zakup pomp ciepła wystawione od 14 czerwca 2024 roku.
Okres przejściowy trwał od 22 kwietnia do 13 czerwca 2024 roku
Okres przejściowy od 22 kwietnia do 13 czerwca, pozwalał na rozliczenie się z zakupu i montażu pomp ciepła nie znajdujących się na liście ZUM.
Faktury wystawione najpóźniej 13 czerwca 2024 roku były kwalifikowane do dofinansowania, niezależnie od tego, czy urządzenie było na liście ZUM.
Wymagania narzucone na producentów pomp ciepła
Co producenci musieli dostarczyć?
Aby urządzenie znalazło się na liście ZUM, konieczne było dostarczenie raportów z badań do 18 kwietnia 2024 roku. Dokumenty te musiały zostać pozytywnie zweryfikowane przez ekspertów IOŚ-PIB.
Brak dostarczenia tych dokumentów na czas może skutkować chwilowym zawieszeniem dostępności urządzenia na liście do czasu zakończenia weryfikacji.
Jakie badania są wymagane?
- Badania, które potwierdzają parametry z karty produktu i etykiety energetycznej, zgodnie z normami EN-14511, EN 14825 oraz EN 12102.
- badania poziomu mocy akustycznej wg. norm
Powstała konieczność zdefiniowania pomp ciepła należących do tego samego typoszeregu
Typoszereg obejmuje urządzenia o wspólnych cechach konstrukcyjnych i zbliżonej mocy (+/- 50% od mocy urządzenia poddanego badaniom).
W przypadku typoszeregu składającego się z więcej niż pięciu podtypów, konieczne jest przedstawienie raportu z badań dla minimum jednej pompy ciepła z każdej grupy pięciu podtypów.
W praktyce objęło to urządzenia, które nie różnią się w żaden sposób podzespołami, a nazwane zostały jako warianty o różnych mocach nominalnych.
Podsumowanie – co oznaczają te zmiany dla kupującego?
Dzisiejsze zmiany na liście ZUM mają na celu zapewnienie wysokiej jakości pomp ciepła, które finansowane są w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Osoby korzystające z dotacji powinni być świadomi jakości sprzętu na który brana jest dotacja, aby skutecznie redukować rachunki za prąd.
Przestrzeganie nowych zasad przez producentów pomp ciepła ma na celu minimalizację nieefektywnych remontów w polskich domach.
Postaw na sprawdzonego dostawcę pomp ciepła
Jeżeli planujesz skorzystać z dotacji na wymianę pieca (takiej jak właśnie Program Czyste Powietrze) pamiętaj, że urządzenia w ofercie Hymon znajdują się na zaktualizowanej liście ZUM.
Każdego dnia, we wszystkich oddziałach Hymon składamy wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Dzięki naszej pomocy, będziesz mógł skorzystać z dofinansowania i otrzymać nawet do 90% zwrotu kosztów wymiany starego pieca.
Możesz nam zaufać – posiadamy 13 lat doświadczenia w branży OZE,